سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا
  • Slide1
  • Slide2
  • Slide3
  • Slide3
خادم الحسین حکیم مهدی
مسواک
نوشته شده توسط : خادم الحسین حکیم مهدی - تاریخ : دوشنبه 94/6/2 ساعت 6:26 ع

یکی از سنتهای پسندیده و مورد تشویق اسلام مسواک کردن و رعایت بهداشت دهان و دندان است که در روایات رسیده از معصومین علیهم السلام فواید بسیاری برای آن نقل شده است.

در طب الرضا هم درباره مسواک زدن آمده است: بدان که بهتر وسیله که براى مسواک دندان بکار می رود چوب اراک است. چوب اراک که آن را لیف نیز می گویند دندانها را جلا می دهد و دهان را خوشبو می کند، گوشت و لثه دندان را می رویاند و محکم می کند.البته مسواک در صورتى بدندان خدمت می کند که با اعتدال باشد. زیاده روى در آن عاج دندان را می برد و موجب لغزش و ضعف ریشه‏هاى آن مى‏شود. 
همچنین به نقل از امام رضا علیه السلام آمده است : کسى که می خواهد دندانهاى سفیدى داشته باشد مقدارى نمک ترکى (اندرانى) و بهمان اندازه کف دریا هر دو را نرم سائیده بدندانها بمالد. (2)
یکی دیگر از سفارشات امام رضا (ع) براری بهداشت دهان و دندان استفاده از خلال است. در همین زمینه از حضرت رضا (علیه السلام) در صحیفه الرضا آمده است که حسین بن على فرمود: امیر مؤمنان به ما امر مى کرد که پس از خلال ، آب نخوریم تا سه بار مضمضه کنیم (و آب را در دهان بگردانیم و بریزیم ).
امام رضا(ع)در دستورالعملی پزشکی برای مواظبت از دهان و دندان می فرماید: هلیله زرد 1 مثقال خردل 2 مثقال عاقرقرحا 1 مثقال بردارید و بعد آن را بخوبی با هم بکوبید وهر صبح از این ساییده بر دندان های خود بمالید و دهانتان را با همین ماده بشویید دهان شما را خوشبو و لثه های شما را پاکیزه و دندانهایتان را محکم خواهد ساخت. 
امام رضا علیه السلام همچنین برای رهایی از بوی بد دهان فرمودند: « التِّینُ یَذْهَبُ بِالْبَخَرِ وَ یَشُدُّ الْعَظْمَ وَ یَذْهَبُ بِالدَّاءِ حَتَّى لَا یُحْتَاجَ مَعَهُ إِلَى دَوَاءٍ.»، انجیر ، بوی بد دهان را از بین می برد و استخوان ها را محکم می کند و مریضی را از بدن دفع می کند تا جائی که با انجیر نیاز به هیچ دارویی نیست. (3)
>> مسواک زدن فراموش نشود. منتهی با چوب درخت اراک مسواک کنید و بجای خمیردندان از پودر دهانشویه خاصی مثل مارکهای شویا جاور که برخی عطاریها دارند استفاده کنید؛هفته ای 2بار پودر شویا و هفته ای 4 بار پودر جاور روزی یکمرتبه بزنید.

امام رضا (ع) برای مواظبت از دندان و پیشگیری از فاسد شدن آن سفارشات جالبی دارند. آن حضرت می فرمایند: نوشیدن آب سرد در پىِ چیزهاى گرم و نیز در پىِ شیرینى ، دندان‏ها را از میان مى‏برد . . . هر کس مى‏خواهد دندان‏هایش فاسد نشود ، حتماً هر گاه شیرینى مى‏خورد ، پس از آن ؛ قطعه نانى نیز بخورد .

سفارش بعدی امام رضا (ع)برای بهداشت دهان و دندان استفاده از مسواک است . آن حضرت درباره فایده این کار می فرماید: السِّواکُ یَجلُو البَصَرَ وَیُنبِتُ الشَّعرَ وَیَذهَبُ بِالدَّمعَةِ؛ مسواک زدن، نور چشم را زیاد مى کند، مو را پر پشت مى نماید و آبریزش چشم را برطرف مى سازد.(1)

پانوشتها:

1. بحارالأنوار، ج76، ص 137
2. طب الرضا علیه السلام / ترجمه امیر صادقى، ص: 59-61
3. حر عاملی، وسائل الشیعة الی تحصیل مسائل الشریعة، بی تا، ج17ص133
> باتشکر؛ حکیم مهدی
نظر شما
      
لبنیات
نوشته شده توسط : خادم الحسین حکیم مهدی - تاریخ : دوشنبه 94/6/2 ساعت 6:22 ع

لبنیات:

تمام مواد کارخانه ای خصوصا لبنیات پاستوریزه کارخانه ای ممنوع است.
چرا؟ 1-در ظروف استیل ساخته و تولید میشود.
2-تمام لبنیات را با شیرخشک ارزان چینی میزنند.75الی 80درصد .
3- لبنیات امروز تا 70درصد بازیافتی است. لبنیاتی که با تولید عظیم همراه است مقداری که در مغازه میماند و تاریخ گذشته است باز به شرکت مرجوع میشود وهمه را در دیگ میریزند و مواد اضافه میکنند تا کپک آن از بین برود. آب آن را ترشک کشک و... درست میکنند و مابقی مایع میزنند دوباره شیر و لبنیات میکنند.
شیرگاو را بخرید و لبنیات را در خانه تولید کنید.
>> زمان لبنیات خوردن شب است نه ظهر.
کره طبیعی فقط جایگاه خوردنش صبح است.

 -استفاده از کره هایی که با شیر گاو تهیه می شوند باعث پایین آمدن چربی می شوند  .
- شیر گاوی که پوستش زرد است بهاری است. و مصرف شیر گاوهای سیاه و سفید زیاد خوب نیست.
- میوه شیر را فاسد می کند و معده را هلاک، نباید با شیر خورده شودمانند  شیرموز، شیرخرما
- بهترین چیزی که می توان آن را با شیر مصرف کرد عسل است.

و اما خواص لبنیات طبیعی:

الف – ماست

طبیعت یا مزاج ماست سرد و تر است و هرچه ترش تر باشد، سردی و تری آن بیشتر می شود. به همین دلیل مصرف آن برای افراد داراری مزاج عمومی سرد یا سوء مزاج سرد معده مشکلاتی ایجاد می کند. از جمله نفخ شکم، ضعف و بی حالی و تشدید حالت سردی و تری در بدن.  برخلاف ظاهرش براساس تقسیم بندی طب سنتی، لطیف و زود هضم نیست و اگر خوب هضم نشود تولید خلط خام کرده و باعث بروز گرفتگی در منافذ و مجاری کوچک بدن می شود. به همین علت دیر هضم بودن است که همزمان با گوشت نباید مصرف شود چون گوشت و ماست هرکدام به تنهایی هم هضم مشکلی دارند. مصرف همزمان ماست و گوشت برای همه بخصوص مبتلایان به دردهای مفصلی مضر است و باعث تشدید درد آنها می شود. در روایت هم خوردن انواع لبنیات از جمله ماست با ماهی نهی شده است. امروزه بیشتر ماست درکنار غذاهای اصلی خورده می شود اما بهتر است برای پرهیز از ناسازگاری های غذایی، آن را به عنوان میان وعده مصرف کرد. همچنین در تبهای عفونی هم مصرف ماست مضر است.

از عارضه ها و ضررهای آن که بگذریم ماست خواص و فواید زیادی دارد. ازجمله؛

به سبب ترشی موجود در ماست غذا از معده با سرعت بیشتری خارج می شود و به همین دلیل عبور غذا در روده تسهیل می شود. وقتی معده و روده از مواد خوراکی خالی شونتد زمینه انتقال حس گرسنگی و اشتها به خوردن فراهم می شود. در ماست مواد تحریک کننده اشتها وجود دارند. خاصیت اشتها آوری ماست بخصوص در کم اشتهایی ناشی از سوء مزاج گرم و خشک اثر می کند.

ماست با افزایش رطوبت در بدن و اندامها زمینه افزایش ححجم را فراهم می کند. این خاصیت در افراد لاغر با مزاج گرم و خشک بیشتر و سریعتر ظاهر می شود.

یبوست شکم از دیدگاه طب سنتی علل مختلفی دارد که یکی از آنها غلبه خشکی بر روده هاست. که ماست در رفع این نوع یبوست مؤثر است. در این حالت اگر شب قبل از خواب 200 گرم ماست با 2 قاشق شکر مخلوط و خورده شود، ملین است.

اگر لایه چربی جمع شده بالای ماست را بر سر بمالید، مرطوب کننده مغز و خواب آور است.

مصلح ماست مربای زنجبیل است و برای رفع عوارض آن می توانید از مربای زنجبیل استفاده کنید.

یک نکته بسیار مهم اینکه برای رفع سردی ماست هیچگاه فلفل به آن اضافه نکنید چون ترکیب حاصل از آنها به دلایلی که توضیح آن کمی پیچیده است برای بدن مضر است.

ب – دوغ

و اما دوغ هم که از ماست درست می شود در طبع و مزاج مانند ماست است. مانند ماست تسکین دهنده تشنگی، افازیش دهنده میل جنسی و چاق کننده است. جوشش خون و حرارت معده و جگر را تسکین می دهد. در مبتلایان به سوء مزاج سرد معده باعث سرگیجه و ضعف می شود. مصلح آن غذاهای فلفلدار است.

اگر دوغ را با برنج و آردجوی بوداده بپزید بهترین غذا برای مبتلایان به اسهال گرم است و چاق کننده هم هست. ( بروز در فصل گرما، زردی و سوزانندگی مدفوع، خشکی و تلخی دهان، زردی چهره، حرارت بدن و … برخی از نشانه های اسهال گرم هستند)

>باتشکر؛ حکیم مهدی

 
نظر شما
      
روغن
نوشته شده توسط : خادم الحسین حکیم مهدی - تاریخ : دوشنبه 94/6/2 ساعت 6:19 ع


 توصیحات و شرح سوالات و نکاتی که بایست بدانیم /قسمت هشتم:
روغن :
روغن جامد و مایع مطلقا ممنوع. تا بعد از 24 تا 48 ساعت مثلا به سنگ ؛موزاییک یا چیز دیگه در بیرون میچسبد . روی عروق هم چسبندگی پیدا میکند میشه انسداد عروق.
خصوصا این روغن هایی که اگه واقعیش بود چندین برابر قیمت الانش بود.
>>از روغن زیتون و کنجد اصل استفاده کنید. باید ارگانیک باشه یا سالمیش مورد تایید باشه. روغن کارخانه ای مورد قبول نیست چون مواد نگهدارنده دارد.
>>روغنی استاندارد است که به عروق نچسبد و حتی گرفتگی عروق را باز کند.
>> آزمایش: همونطور که تو مطلب اشاره کردم ،روغن را به سرامیک میریزید یا سنگ . بعد از یک هفته با یک دستمال نخی سعی کنید پاکش کنید.
>>روغن حیوانی گاوی و گوسفندی به شرط خالص بودن، چاق نمیکند. کلسترول و تری گلیسیرید هم بالا نمیرود.
روغن دنبه چنانچه روزی 2 ساعت ورزش شدید داشته باشید که تعریق زیاد باشه میتونید بخورید.
>> روغن زیتون و کنجد یبوست را از بین می برد.
روغن هسته انگور: 1300 کیلو هسته انگور روغن گرفتند یک شیشه یک و نیم لیتری داده است .پس بدانید این روغن هم اصل نیست.
>باتشکر ؛ حکیم مهدی
نظر شما
      
نمک
نوشته شده توسط : خادم الحسین حکیم مهدی - تاریخ : دوشنبه 94/6/2 ساعت 6:15 ع


 توضیحات و شرح سوالات و نکاتی که بایست بدانیم /قسمت هفتم
در مورد فقر آهن کمی توضیح بود که در اینجا فاکتور گرفتم.
دوستان سوالی داشتین بصورت شخصی پیام بگذارین درخدمتم.
>> نمک ید دار:
نمک ید دار در غذا مصرفش ممنوع است چون باعث غلظت خون فشارخون پادرد دست درد اعصاب گوارش و تیرویید! را به هم می ریزد.و از عوامل بیماری تیرویید میشود.
ید نوعا فرار است مثل بنزین و تینر می پرد.
درمان تیرویید با زالو،خوردن عسل حنا میخک و آویشن انجام میشود نه با نمک یددار.کلرسدیم نمک طعام نیست.
>>نمک دریا را به جای نمک یددار استفاده کنید. نمک خالص دریاچه های ایران. نمکهای بسته بندی شفاء رایحه گنجینه سلامت استفاده کنید که زیر نظر اساتیدی مثل دکتر روازاده و کرد افشار تولید میشه.
وقتی نمکتان را تغییر دادید برخی مشکلات مثل عارضه های معده و روده برای پایین آوردن وزن برای بارداری و برای خیلی چیزها تاثیرگذاره.
>با تشکر؛ حکیم مهدی
نظر شما
      
آب
نوشته شده توسط : خادم الحسین حکیم مهدی - تاریخ : دوشنبه 94/6/2 ساعت 6:11 ع


 توضیحات و شرح سوالات و نکاتی که بایست بدانیم / قسمت پنجم
آب: در احادیث آمده بهترین آشامیدنیهای دنیا و آخرت آب است.
از امام صادق منقولست که آب سرد حرارت را فرو می نشاند و صفرا را ساکن میکند و طعام را در معده میگدازد و تب را زایل میکند و فرمود که آب جوشانیده برای همه دردی نافع است و بهیچ وجه ضرر ندارد.
آب سرد بعد از غذای گرم حتی یکساعت و نیم بعد از غذا خوب نیست.
>> بهترین آب خنک و گوارا: کوزه سفالی بدون لعاب که دور تا دورش رو با پارچه ببندید و کمی نم میکنید و در سایه نگه میدارید.
آب سرد بعد از حمام ذات الریه ،قولنج روده و معده می آورد.
نوشیدن آب سرد بعد از میوه بخصوص میوه های سرد مثل خیار نامفید است.
موقع خوابیدن آب سرد نخورید،آب ولرم بخورید.
آب گرم بعد غذای شور و آب سرد بعد از تحرکات سنگین مثل ورزش خوب نیست.
یک نکته مهم اینه که آب لوله کشی رو کلر یا وایتکس می ریزند برای ضد عفونی در صورتیکه هر دوتاش خوب نیست ...

در آب لوله کشی برای ضدعفونی کلر یا وایتکس میریزند . کشورهای اروپایی ضدعفونی نمیکنند و آب را با انرژی خورشیدی تصفیه میکنند.
بدترین سند برای سرطان در سیستم آب ماست. 
آب معدنی چطوره؟بطری آب معدنی افزودنی و مواد نگهدارنده به آن اضافه میکنند که تاریخ مصرف رو ببینید 2سال زده! در صورتیکه 45 روز آب موجود معدنی سبز میشود. 
بهترین آب برای خوردن آب چشمه پاک و قنات است.که با سماور برنجی میجوشانید .
بعد از 2هفته خوردن آب چشمه یک لیوان آب لوله کشی یا معدنی را بو کنید بگید چطوره؟
سماور استیل ؛آلومنیوم ؛روی ممنوع و فقط سماور برنجی.
میکروب در تمام آبهای دنیا ناقل بیماری مثل وبا ،حصبه موجودست. برای جلوگیری از امراض آب و از بین بردن میکروب آب جوشاندن آب در ظرف و سماور برنجی است.
 7مرتبه هر مرتبه 5دقیقه بین هربار جوشاندن ظرف را زیرش را خاموش کنید. 
فواید سماور برنجی :کسانیکه فقر آهن و کم خونی رنج میبرید .(سرگیجه سیاهی رفتن چشم ریزش مو ،بدن کوفتگی علایم کم خونی و فقر آهن) خیلی تاثیر گذاره. 40هزار ید برنج داخل آب میشود .
کمبود ید برنج کم خونی میشود.خیلی بیماریها مربوط به کم خونی میشود.
استیل سرطان زاست و افسردگی می آورد.
روی هم که در کار نیست؛وقتی روی را روی اجاق گاز میگیرید آب میشود. 
تمام ظروف چدن ( آهن ) در بازار آلومنیم فشرده است که ایجاد سرطان میکند.
قاشق استیل مینای دندان را از بین میبرد . دهان خشک میشود و خوردن با قاشق استیل بیماریهای ریوی و سرطان ریه می آورد.
قاشق برنجی فک قویتر کار میکند.معده را قوی میکند و اسید آن را راحت از بین میبرد.

آداب نوشیدن آب و تدابیر مربوطه
عواملی خارجی یا داخلی وجود دارند که در ساختار اخلاط و مزاج ما دخالت می کنند و موجب نگهداری سلامت ما و یا موجب از بین رفتن سلامت ما می شوند که به آن ها اسباب ضروریه یا سته ضروریه و یا اسباب سته می گویند که عبارتند از غذا و نوشیدنی ها، هوا، احتباس و دفع، خواب و بیداری، حرکت و سکون و نهایتاً اعراض نفسانی
در طب سنتی برای هر یک از این شش مورد تدابیری توصیه شده است که در ذیل به برخی از تدابیر مربوط به آداب نوشیدن آب اشاره می گردد:
- بهترین وقت آشامیدن آب بعد از نزول غذا از فم معده است.
- نباید آب را به یک نفس و با سرعت نوشید بلکه به تدریج و حداقل در سه نفس بیاشامند.
- خوردن آب بعد از غذا و پیش از نزول غذا سبب اختلال در هضم می‌شود؛ زیرا سردی آب موجب کاهش حرارت معده می‌گردد.
- آشامیدن آب در بین غذا مضر است. البته صاحبان مزاج گرم و خشک و کودکان استثناء بوده و نوشیدن آب در این افراد سبب اعتدال حرارت معده و هضم خوب غذا می‌گردد.
- تا عطش واقعی و احتیاج به آشامیدن آب نشود از نوشیدن آب پرهیز نمایند.
- آشامیدن آب ناشتا به علت نبود غذا در معده، سریعاً به اعضای رئیسه نفوذ کرده و موجب ضعف حرارت غریزی می‌گردد.
- خوردن آب بعد از فعالیت بدنی و بعد از حمام و در حمام مضر است؛ زیرا به علت جذب سریع سبب کم شدن حرارت غریزی و ضعف قوا می‌شود.
- آشامیدن آب بعد از جماع، مضر است.
- مصرف آب بین خواب و بعد از خواب سبب بیماری‌های دماغی مثل استرخاء و رعشه می‌گردد.
- نوشیدن آب سرد پس از شیرینی یا ترشی و بعد از میوه‌های تر موجب فساد معده می‌گردد.
- بهتر است آب را در روز به صورت ایستاده میل کنیم و در شب به صورت نشسته.
- باید توجه داشت که آب آشامیدنی ما نباید خیلی سرد باشد زیرا دمای معده ما بالا ست و با خوردن آبی بسیار سرد دمای معده ناگهان تغییر می کند و پس از مدتی معده بیمار شده و آسیب جدی برای معده به وجود می آید.
- بهتر است آب جرعه جرعه خورده شود و حتی توصیه شده آب هم مزه مزه شود و هنگام نوشیدن آب به آن نگاه کنیم.

>با تشکر از شما ؛ حکیم مهدی
نظر شما
      
<   <<   6   7      >